Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baku: Elvețianca Jolanda Neff a câștigat prima medalie de aur din istoria Jocurilor Europene

13 Iun 2015   •   14:20

Elvețianca Jolanda Neff, în proba de mountain bike, a câștigat sâmbătă prima medalie de aur din istoria Jocurilor Europene, competiție a cărei ediție inaugurală se desfășoară la Baku, notează Agerpres.

Neff, 22 de ani, campioană mondială, a dominat clar proba. Ea a parcurs cele șase tururi în 1 oră, 31 de minute și 5 secunde, fiind mai rapidă decât compatrioata sa Kathrin Stirnemann (1 h 33 min 08 sec) și poloneza Maja Wloszczowska (1 h 33 min 13 sec), care au obținut argintul, respectiv bronzul.

A doua medalie de aur pusă în joc la Baku a revenit tot unei elvețience, Nicola Spirig, în proba feminină de triatlon, cu timpul de 2 h 00 min 28 sec. Ea a fost urmată pe podium de olandeza Rachel Klamer (2 h 01 min 44 sec) și suedeza Lisa Norden (2 h 01 min 46 sec).