Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Cadel Evans l-a învins la foto-finish pe Alberto Contador în etapa a 4-a din Turul Franţei

06 Iul 2011   •   10:03

Cadel Evans s-a impus la finalul celei mai spectaculoase etape de până acum din Turul Franţei, desfăşurată între Lorient şi Mur-de-Bretagne, pe o distanţă de 172,5 kilometri şi încheiată cu o căţărare de categoria a treia. Rutierul australian de la BMC a câştigat la foto-finish în faţa spaniolului Alberto Contador, podiumul fiind completat de Alexandre Vinokourov.

Trebuie să le mulţumesc colegilor pentru că m-au ajutat atât de mult, fără ei nu ar fi fost posibil să câştig. În ceea ce priveşte sosirea, pot spune că lupta a fost foarte strânsă. Toată lumea mi-a spus că am câştigat, dar nu am crezut acest lucru până când nu am primit confirmarea organizatorilor”, a declarat Evans, care prin victoria de marţi a preluat şi tricoul alb cu buline roşii, purtat de liderul căţărătorilor.

Surpriza plăcută a etapei a reprezentat-o Thor Hushovd, norvegianul reuşind să se menţină în grupul care a condus cursa pe final şi să-şi păstreze astfel tricoul galben. Marele învins a fost însă Andy Schleck, rutierul de la Leopard-Trek pierzând 8 secunde în raport cu marele său rival, Alberto Contador, dar continuă să aibă un avans de un minut şi jumătate.

Când Alberto a atacat prima oară, eu eram prins în pluton şi nu am putut reacţiona, ratând astfel selecţia. Nu mă surprinde evoluţia mea de astăzi, deoarece mă aşteptam la un astfel de ecart. O căţărare precum aceasta nu mi se potriveşte”, a explicat Schleck.

Etapa a 5-a din Le Tour va avea loc între Carhaix şi Cap Frehel (164,5 kilometri) şi este dedicată sprinterilor.