Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Ciclistul Luca Paolini, ELIMINAT din Turul Franţei după ce a fost depistat pozitiv cu cocaină

Sursa foto: Foto: Agerpres/EPA
10 Iul 2015   •   23:27

Ciclistul Italian Luca Paolini a fost eliminat din Turul Franţei după ce a picat testul antidrog, scrie BBC Sport.

Sportivul de 38 de ani a fost depistat pozitiv cu cocaină marţi, după cea de-a patra etapă a turului, între localităţile Seraing şi Cambrai. Luca Paolini poate solicita proba B, însă suspendarea rămâne în vigoare până la examinarea cazului său, notează BBC Sport.

Ciclistul era pe locul 168 în clasamentul general al Turului Franţei, iar plecarea sa reduce numărul sportivilor înscrişi în această competiţie la 185.

Ediţia 2015 a Turului ciclist al Franţei, care a debutat pe 4 iulie la Utrecht (Olanda), pune la bătaie premii totale de 2.030.150 euro, dintre care 450.000 euro vor reveni câştigătorului cursei de 21 etape întinse pe durata a trei săptămâni, anunţă agenţia EFE.