Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CM de Atletism: Podium kenyan în finala feminină la 10.000 de metri

CM de Atletism: Podium kenyan în finala feminină la 10.000 de metri

de M.T.    |    27 Aug 2011   •   20:33

După ce au monopolizat podiumul probei de maraton, atletele din Kenya au reuşit aceeaşi performanţă şi în finala de la 10.000 de metri a campionatelor Mondiale de Atletism care se desfăşoară la Daegu.

Cu un timp de 30 de minute, 48 de secunde şi 98 de sutimi, Vivian Cheruiyot a trecut prima linia de sosire şi a cucerit medalia de aur. Sportiva de 28 de ani a fost urmată de  Sally Kipyego (30:50.04) şi Linet Masai (30:53.59). Mai mult decât atât, o altă kenyancă, Priscah Jepleting Cherono a încheiat cursa pe locul 4.

Astfel, Kenya a cucerit toate cele şase medalii puse în joc sâmbătă.

Este minunat să câştig aurul la primul campionat mondial în care alerg 10.000 de metri cu record personal. Eu şi colegele mele am fost inspirate de performanţa fetelor de la maraton şi am vrut să reuşim acelaşi lucru”, a declarat Cheruiyot la finalul cursei.

Vivian Cheruiyot nu este la primul titlu mondial din carieră, ea impunându-se la ediţia precedentă, în 2009, în proba de 5.000 de metri.