Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CM de gimnastică: Flavius Koczi, locul 12 în finala masculină de la individual compus

de M.T.    |    14 Oct 2011   •   15:29

Flavius Koczi s-a clasat pe locul 12 în finala masculină la individual compus de la Campionatele Mondiale de gimnastică de la Tokyo, cu un total de 87,998 puncte.

Japonezul Kohei Uchimura a adus prima medalie de aur gazdelor şi a cucerit cel de-al treilea titlu mondial consecutiv, după cele din 2009 şi 2010, cu un punctaj de 93,631, niponul fiind urmat de germanul Philipp Boy (90,530 puncte) şi de compatrioul său Koji Yamamuro (90,255 puncte).

Gimnastul român şi-a început evoluţia la inele, acolo unde a fost notat doar cu 13,633, astfel că la finalul primei rotaţii se afla pe locul 21. Koczi s-a revanşat însă la sărituri, primind 16,433 (cea mai mare notă din concurs) şi urcând până pe poziţia a cincea.

În a treia rotaţie, Flavius a lucrat la paralele (14,433), iar în a patra la bară fixă (13,800), note care l-au coborât în clasamentul intermediar până pe locul 17. Koczi a reuşit însă însă prindă prima jumătate a ierarhiei finale graţie evoluţiilor de la sol (15,366) şi cal cu mânere (14,333).

În finalele pe aparte la masculin, România va fi reprezentată de Flavius Koczi şi Marian Drăgulescu, la sol, Marius Berbecar, la paralele, şi de Marian Drăgulescu, la sărituri.