Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CM de polo: România a fost învinsă de Muntenegru şi a ratat calificarea în sferturile de finală

24 Iul 2011   •   11:26

Echipa României a pierdut partida cu Muntenegru de la Campionatul Mondial de polo, care se desfăşoară la Shanghai, scor 4-8, şi a ratat astfel şansa de a se califica în sferturile de finală.

„Tricolorii” vor juca în continuare în turneul pentru locurile 9-12, următorul adversar fiind pe 26 iulie, împotriva învinsei dintre Statele Unite şi Canada.

Golurile României împotriva Muntenegrului au fost marcate de Cosmin Radu, de două ori, Ghiban şi Buşilă.

Până acum, România a câştigat un singur meci la Campionatul Mondial de polo, cel împotriva Chinei din faza grupelor, scor 14-10, fiind învinsă de Australia (8-9), Serbia (5-12) şi Muntenegru.

La precedenta ediţie, în 2009, România s-a clasat pe locul 7, cea mai bună performanţă a echipei naţionale la un campionat mondial fiind locul 5, ocupat în 1975.