Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Debut în Vuelta: Leopard Trek a câştigat contratimpul pe echipe din Spania

Debut în Vuelta: Leopard Trek a câştigat contratimpul pe echipe din Spania

20 Aug 2011   •   20:39

Leopard Trek şi-a adjudecat prima etapă din Vuelta, câştigând contratimpul pe echipe în faţa echipei Liquigas a campionului en-titre Vincenzo Nibali.

Jakob Fuglsang şi-a condus echipa luxemburgheză peste linia de finiş a cursei de 13,5 kilometri de la Benidorm, cu un timp de 16 minute şi 30 de secunde.

Luquigas, care avea un avans minim de o secundă faţă de Leopard Trek la punctul intermediar, a terminat cursa la patru secunde în spate şi a ocupat locul doi, în timp ce echipa HTC a britanicului Mark Cavendish a completat podiumul, sosind la alte cinci secunde în spate.

"Scopul nostru astăzi era să face un contratimp bun şi ştiam că putem câştiga dacă dăm totul. M-am dus în faţă cu 200 de metri înainte de final şi mă aşteptam să fiu întrecut, dar nimeni din echipă nu a mai venit", a spus Fuglsang, în vârstă de 26 de ani.