Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Edvald Boasson Hagen a câştigat în premieră o etapă în Turul Franţei

Edvald Boasson Hagen a câştigat în premieră o etapă în Turul Franţei

08 Iul 2011   •   10:28

Norvegianul Edvald Boasson Hagen a câştigat etapa a 6-a din Turul Franţei, cea mai lungă de până acum, desfăşurată între Dinan şi Lisieux, pe o distanţă de 226,5 kilometri. Rutierul echipei Sky i-a învins la sprint pe australianul Matthew Goss şi pe conaţionalul său Thor Hushovd, care continuă să rămână liderul clasamentului general.

M-am simţit bine astăzi şi sunt foarte fericit după sprint. Geraint Thomas a depus o muncă fantastică şi totul a ieşit bine pentru noi. Este greu de descris ce simt acum, după acest succes obţinut în cea mai mare cursă din lume”, a declarat Boasson Hagen la sfârşitul etapei care i-a adus atât prima sa victorie în Le Tour, dar şi cea dintâi a echipei pentru care concurează.

Incidentele nu au lipsit nici în ziua de joi. Americanul Levi Leipheimer a căzut cu 4 kilometri înainte de finish şi, deoarece plutonul rula cu o viteză foarte mare, nu a mai reuşit să revină şi a pierdut timp preţios, în timp ce spaniolul Alberto Contador a avut din nou ghinion, fiind nevoit să schimbe de două ori bicicleta pe parcursul etapei. Cu toate acestea, ibericul s-a alăturat grupului din fruntea cursei şi, pe final, chiar a încercat un atac timid.

Olandezul Johnny Hoogerland, unul dintre evadaţi, a câştigat căţărările minore de pe parcurs şi a preluat tricoul alb cu buline roşii.

Etapa a 7-a din Le Tour va avea loc între Le Mans şi Chateauroux, pe o distanţă de 218 kilometri perfect plaţi, astfel că este de aşteptat un sprint masiv la final.