Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Jose Rujano se impune în etapa a 13-a din Il Giro. Contador îşi măreşte avansul în clasamentul general

Sursa foto: Foto: Intact Images/EPA
20 Mai 2011   •   20:45

Venezueleanul Jose Rujano a câştigat etapa a 13-a a Turului Italiei, desfăşurată între Spilimbergo şi Grossglockner, pe o distanţă de 167 de kilometri. Rutierul de la Androni Giocattoli a fost urmat de spaniolul Alberto Contador (Saxo Bank), podiumul fiind completat de francezul John Gadret (AG2R).

Într-o etapă cu cu două căţărări de categoria a doua şi una de categoria a treia, finalul a fost rezervat unei căţărări de categoria întâi, cea care a şi făcut diferenţa. Primul atac a fost dat de Rujano, iniţial doar Michele Scarponi şi Igor Anton reuşind să ţină pasul cu rutierul sud-american. Contador şi-a păstrat calmul şi s-a mulţumit la început doar să urmărească atent mişcările adversarilor săi. Când s-a decis să atace, ibericul s-a desprins fără a întâmpina vreo rezistenţă, singurul care a rezistat până la sfârşit alături de liderul clasamentului general fiind Rujano, care a trecut primul linia de sosire.

Chiar şi fără a câştiga etapa, Contador şi-a consolidat primul loc în clasamentul general, avansul său faţă de Vincenzo Nibali fiind acum de peste trei minute, şi a devenit lider şi în topul sprinterilor şi al căţărătorilor. Singurul tricou distinctiv care nu-i aparţine rutierului de la Saxo este cel alb, purtat de cel mai bun tânăr din Giro, cehul Roman Kreuziger.

Etapa a 14-a din Turul Italiei va avea loc sâmbătă, între Lienz şi Monte Zoncolan, rutierii urmând să parcurgă 210 kilometri. După ce plutonul îşi va face încălzirea cu două căţărări de categoria a treia şi una de categoria a doua, finalul va fi infernal, cu două ascensiuni de primă categorie, Monte Crostis şi, mai ales, Monte Zoncolan .