Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Mark Cavendish a câştigat etapa a 5-a din Turul Franţei. Hushovd rămâne în galben

07 Iul 2011   •   10:21

Britanicul Mark Cavendish a câştigat într-o manieră entuziasmantă etapa a 5-a din Turul Franţei, desfăşurată pe o distanţă de 164,5 kilometri, între localităţile Carhaix şi Cap Frehel. Rutierul de la HTC a fost urmat de belgianul Philippe Gilbert, care a preluat tricoul verde, şi de spaniolul Jose Joaquin Rojas.

Nici ziua de miercuri nu a fost lipsită de incidente, mai multe nume importante din pluton, Alberto Contador, Robert Gesink, Nicki Sorensen sau Levi Leipheimer având de suferit în urma unor căzături, în timp ce Janez Brajkovic şi Christophe Kern, campionul Franţei la contratimp, au fost nevoiţi să abandoneze.

Prin victoria obţinută miercuri, Cavendish devine sprinterul cu cele mai multe succese de etapă în Turul Franţei, depăşind nume importante, precum Erik Zabel, Mario Cipollini sau Alessandro Petacchi.

La final am rămas fără colegi, iar la un moment dat am fost fost împins cu umărul de Andre Greipel. Cu 600 de metri înainte de sosire am decis să îi iau roata lui Geraint Thomas, ca să obţin măcar câteva puncte în clasamentul tricoului verde. Apoi m-am trezit lângă Gilbert şi mi-am spus să dau totul. Picioarele m-au durut foarte tare, însă am terminat primul şi acum sunt extrem de fericit”, a spus Cavendish la final.

Norvegianul Thor Hushovd a sosit al zecelea, în acelaşi timp cu învingătorul, şi rămâne pentru încă cel puţin o etapă liderul clasamentului general. Lucrurile ar putea să se schimbe însă după ziua de joi, când este programată cea mai lungă etapă de până acum din Le Tour.

Rutierii vor parcurge o distanţă de 226,5 kilometri, între Dinan şi Lisieux, iar pe parcurs sunt repertoriate două căţărări de categoria a treia şi una de a patra, finalul urmând să fie într-o uşoară urcare.