Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Norvegianul Thor Hushovd este noul tricou galben în Turul Franţei

Norvegianul Thor Hushovd este noul tricou galben în Turul Franţei

04 Iul 2011   •   10:33

Garmin-Cervelo a câştigat contratimpul pe echipe din etapa a doua a Turului Franţei, desfăşurat pe o distanţă de 23 de kilometri în localitatea Les Essarts. Datorită acestui succes, Thor Hushovd a preluat tricoul galben, purtat de liderul clasamentului general.

Rutierul norvegian de 33 de ani se îmbracă astfel pentru a treia oară în cariera sa în galben în Le Tour, după ce a mai reuşit această performanţă în 2004 şi 2006.

Podiumul etapei a fost completat de BMC Racing şi de Sky Procycling, ambele echipe sosind la 4 secunde de învingători.

După ce în prima etapă a pierdut timp din cauza unui incident de traseu, Alberto Contador nu a reuşit să recupereze în contratimpul de duminică. Ba mai mult, spaniolul a mai pierdut 24 de secunde în raport cu principalul său rival, Andy Schleck, acesta având acum un minut şi 37 de secunde avans faţă de rutierul de la Saxo.

Etapa a treia din Turul Franţei va avea loc luni, între Olonne-sur-Mer şi Redon, pe o distanţă de 198 de kilometri şi cu un parcurs în general plat, cu excepţia unei căţărări de categoria a patra în partea de final. Va fi pentru prima oară în istorie cînd caravana va vizita Redon, o localitate din Bretania.