Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Paolo Tiralongo s-a impus în etapa a 19-a din Turul Italiei cu ajutorul lui Alberto Contador

27 Mai 2011   •   21:52

Italianul Paolo Tiralongo a câştigat etapa a 19-a a Turului Italiei, desfăşurată pe o distanţă de 209 kilometri, între Bergamo şi Macugnaga. Rutierul de la Astana a beneficiat şi de ajutorul fostului său coechipier, sapniolul Alberto Contador, care a lansat un nou atac nimicitor pe final, apoi i-a dus trena reprezentantului gazdelor, pentru a-i ceda victoria pe ultimii metri.

Atacul lui Contador nu doar că l-a ajutat pe Tiralongo, dar l-a şi făcut pe purtătorul tricoului roz să-şi mărească avansul faţă de următorul clasat, Michele Scarponi, la peste cinci minute, în timp ce Vincenzo Nibali, clasat pe trei vineri, a mai recuperat din distanţa care îl desparte de poziţia a doua la general.

Astăzi am plecat şi am câştigat, este o senzaţie minunată. Alberto este unul dintre cei mai buni prieteni ai mei, chiar şi în afara curselor. Cu 6 kilometri înainte de final, el a fost cel care mi-a spus să atac. Mi-am imaginat că se va întâmpla ceva important. Când m-a ajuns din urmă, m-a impresionat viteza lui, dar m-a şi motivat. Cred că a făcut un gest frumos”, a declarat Tiralongo la finalul etapei.

Următoarea etapă din Giro va avea loc sâmbătă, între Verbania şi Sestriere (242 de kilometri), având finalul în ascensiune (categoria a doua), după o căţărare de categoria întâi la Della Finestre.