Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România a învins Rusia cu 33-3 în Cupa Europeană a Naţiunilor la rugby

România a învins Rusia cu 33-3 în Cupa Europeană a Naţiunilor la rugby

26 Feb 2011   •   17:55

România a învins într-o manieră entuziasmantă naţionala Rusiei în etapa a treia a Cupei Europene a Naţiunilor, scor 33-3. Este prima victorie a „stejarilor” în actuala ediţie a competiţiei, după eşecul din Portugalia şi meciul amânat cu Ucraina.

Prima repriză a întâlnirii care s-a desfăşurat pe stadionul Arcul de Triumf din Bucureşti a fost echilibrată, România intrând la vestiare cu un avantaj de 9-3, toate punctele venind după lovituri de pedeapsă. „Stejarii s-au dezlănţuit după pauză când au reuşit trei eseuri şi s-au impus fără probleme cu 33-3.

Punctele României au fost aduse de Bogdan Zebega, Lucian Sârbu, Daniel Carpo, toţi câte un eseu, toate transformate de Florin Vlaicu, care a mai reuşit de asemenea să puncteze din patru lovituri de pedeapsă. Singurele puncte ale ruşilor au fost aduse de Kusnarenko.