Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România a pierdut în faţa Japoniei şi a încheiat CM de polo pe locul 12

România a pierdut în faţa Japoniei şi a încheiat CM de polo pe locul 12

28 Iul 2011   •   17:18

Naţionala de polo a României a pierdut meciul cu Japonia de la Campionatul Mondial desfăşurat în Shanghai, scor 15-18, şi a încheiat competiţia pe locul 12.

Pentru tricolori au marcat Kadar, de patru ori, C. Radu şi Diaconu, de câte trei ori, Negrean şi Georgescu, fiecare câte o dublă, şi Matei.

Astfel, România şi-a încheiat participarea la Campionatul Mondial cu o singură victorie, 14-10 în faţa Chinei, care a ajutat-o să-şi atingă obiectivul, calificarea din grupe.

A fost cea de-a noua prezenţă a României la Campionatul Mondial de polo, cea mai bună clasare fiind obţinută în 1975, atunci când tricolorii au ocupat locul 5.

Sâmbătă vor avea loc finalele pentru medalii, Ungaria-Croaţia (locurile 3-4) şi Serbia-Italia (locurile 1-2). Cum Serbia era deja calificată la JO din 2012, în calitate de câştigătoare a Ligii Mondiale, celelalte semifinaliste au obţinut şi ele biletele pentru Londra.