Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Spaniolul Alberto Contador a câştigat Turul Italiei

Spaniolul Alberto Contador a câştigat Turul Italiei

30 Mai 2011   •   12:59

Alberto Contador a câştigat pentru a doua oară în carieră Turul Italiei, după ce a încheiat ultima etapă, contratimp individual în MIlano, pe locul 3, în spatele lui David Millar (Marea Britanie) şi Alex Rasmussen (Danemarca). Este cea de-a şasea victorie pentru rutierul iberic într-un mare tur, alături de cele trei succese în Turul Franţei şi unul în Turul Spaniei.

În clasamentul general, Contador a încheiat cu un avans de 6 minute şi 10 secunde faţă de următorul clasat, italianul Michele Scarponi, podiumul fiind completat de un alt italian, Vincenzo Nibali, spaniolul câştigând şi tricoul roşu, pentru cel mai bun sprinter. Gazdele s-au mulţumit doar cu victoria lui Stefano Garzelli în clasamentul căţărătorilor, în timp ce cehul Roman Kreuziger a plecat acasă cu tricoul alb, pentru cel mai bun tânăr.

Succesul care a părut facil nu a fost atât de uşor. Obiectivul meu a fost să câştig şi am dat totul pentru asta. M-am pregătit cu atenţie, am inspectat etapele şi am fost concentrat mereu, deoarece îmi era clar ce trebuie să fac. Vreau să dedic această victorie familiei mele, care m-a sprijinit tot timpul, prietenilor, fanilor, echipei şi sponsorilor”, a declarat Contador, a cărui ţintă este acum Turul Franţei. Spaniolul poate deveni primul rutier de la Marco Pantani în 1998 care să se impună în acelaşi an atât în Giro, cât şi în Le Tour.