Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Sylvain Chavanel câştigă etapa a doua în Turul Franţei. Plutonul protestează

Sylvain Chavanel câştigă etapa a doua în Turul Franţei. Plutonul protestează

06 Iul 2010   •   11:57

Francezul Sylvain Chavanel a preluat tricoul galben de lider după ce a câştigat o etapă a doua dramatică în Turul Franţei, disputată între Bruxelles şi Spa. Rutierul de 31 de ani a făcut parte dintr-o evadare de opt oameni după 10 kilometri şi a rămas în frunte după ce rivalii săi au renunţat la luptă.

Plutonul se afla la trei minute şi 56 de secunde în urma lui când mai mulţi rutieri au căzut pe drumul alunecos. Lance Armstrong, Alberto Contador, Andy Schleck şi Bradley Wiggins au căzut cu toţii, dar au putut să revină în cursă. Chavanel, de la Quick Step, a profitat de ocazie şi i-a luat tricoul galben lui Fabian Cancellara, care a menţinut un ritm scăzut pentru a permite principalilor favoriţi să revină în pluton.

Cancellara a orchestrat apoi o cursă liniştită în semn de protest, plutonul trecând linia de sosire compact, fără un sprint de final. Chavanel a obţinut astfel un avans de două minute şi 57 de secunde în faţa lui Cancellara, iar germanul Tony Martin se află pe locul trei la alte zece secunde în spate.

"Nu ştiu ce s-a întâmplat în spatele meu, dar am auzit că a fost un accident. Tot ce ştiu este că am dat tot ce am putut pentru a câştiga etapa. Dacă etapa s-a încheiat cu o neutralizare sau nu, nu îmi ştirbeşte cu nimic victoria", a spus Chavanel.