Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Turul Franţei: Contador i-a cerut scuze lui Schleck pentru lipsa de fair-play

Turul Franţei: Contador i-a cerut scuze lui Schleck pentru lipsa de fair-play

20 Iul 2010   •   11:22

Alberto Contador i-a cerut scuze lui Andy Schleck pentru că a atacat decisiv când rutierul din Luxemburg a suferit o problemă tehnică pe ultima căţărare a etapei a 15-a din Turul Franţei.

Schleck, de la Saxo Bank, clasat pe locul doi anul trecut în urma lui Contador, a fost nevoit să se oprească după ce i-a sărit lanţul, la scurt timp după ce lansase un atac pe finalul ascensiunii de 19,3 kilometri spre Port de Bales. Spaniolul Contador nu l-a aşteptat pe Schelck şi a câştigat 39 de secunde la finalul etapei, cucerind tricoul galben, după o manevră contestată de mulţi.

"Astăzi am urcat pe podium şi sunt fericit pentru asta. Când am atacat, Andy a avut o problemă mecanică, dar eu nu am văzut asta. Atacul era deja lansat, poate că am greşit. Îmi pare rău. În astfel de momente nu mă gândesc decât să merg cât de repede pot. Sunt dezamăgit pentru că nu am fost fair play, iar acest aspect al sportului este foarte important pentru mine", a declarat Contador, cu speranţa că incidentul nu îi va afecta relaţia pe care o are cu Schleck.

Francezul Thomas Voeckler a câştigat etapa dintre Pamiers - Bagneres-de-Luchon. Marţi, etapa de 199,5 kilometri conţine şi o căţărare pe Col du Tourmalet, iar rutierul de 25 de ani, Schleck, a promis că se va răzbuna. "Cursa nu s-a terminat şi vreau să mă răzbun. Pot încheia turul ca un campion. Eu nu aş fi profitat de o astfel de situaţie. Cu siguranţă acei băieţi nu vor primi premiul pentru fair-play", a spus Schleck.

Codul "bunelor maniere" în ciclism spune că rutierii nu ar trebui să atace purtătorul tricoului galben atunci când acesta cade sau are probleme tehnice. Alexandre Vinokourov, de la Astana, a fost primul care a răspuns atacului lui Schleck, dar şi primul care a încetinit când a văzut că acesta a întâmpinat probleme. Colegul său, Contador, s-a desprins însă din grupul urmăritor şi s-a distanţat decisiv, urmat de Samuel Sanchez şi Denis Menchov.