Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Turul Italiei: Mikel Nieve a câştigat etapa a 15-a şi a intrat în Top 5 la general

22 Mai 2011   •   22:35

Mikel Nieve a devenit cel de-al cincilea spaniol care obţine o victorie în Il Giro în acest an, după ce a câştigat etapa a 15-a, disputată între Conegliano şi Gardeccia-Val di Fassa, pe o distanţă  de 229 de kilometri. Rutierul de la Euskaltel, echipă aflată la al doilea succes consecutiv, a câştigat după o evadare solitară pe ultima dintre cele cinci căţărări ale zilei şi a urcat până pe locul 5 al clasamentului general.

Italianul Stefano Garzelli (Acqua&Sapone) a sosit al doilea, la capătul unei zile în care a fost unul dintre protagonişti încă de la început, reuşind să se impună pe prestigioasa căţărare de pe Cima Coppi, performanţă care i-a permis să devină lider în clasamentul tricoului verde, al celor mai buni căţărători.

Podiumul a fost încheiat de Alberto Contador, care a oferit o nouă demonstraţie de forţă şi şi-a mărit avansul în clasamentul general, acolo unde acum este urmat de italianul Michele Scarponi, care a reuşit să-l depăşească pe compatriotul său Vincenzo Nibali. Un alt mare pierzător al etapei a fost Igor Anton, care, probabil obosit după victoria obţinută cu o zi în urmă pe Monte Zoncolan, a încheiat abia al 18-lea în cursa de duminică, la 7 minute şi 59 de secunde de învingător.

Luni va fi zi de pauză în Turul Italiei, care se va relua marţi, cu un contratimp în căţărare întins pe o distanţă de 12,7 kilometri, între Belluno şi Nevegal.