Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Victorie pentru Frank Schleck în etapa a 17-a a Turului Franţei. Contador se distanţează în clasamentul general

22 Iul 2009   •   19:38

Spaniolul Alberto Contador a mai făcut un pas important spre victoria finală în Turul Franţei, după o etapă a 17-a foarte dificilă, între Bourg St Maurice şi Le Grand Bornand. Rutierul de la Astana, în vârstă de 26 de ani, a terminat pe locul doi, încadrat de fraţii Schleck, cu Frank primul şi Andy al treilea, dar şi-a mărit avantajul în clasamentul final, după ce Lance Armstrong a terminat al patrulea.

Franco Pellizotti aproape că şi-a asigurat tricoul alb cu buline roşii, după ce l-a întrecut pe rivalul Egoi Martinez pe primele căţărări ale zilei. Italianul a cucerit prima căţărare de categoria I, însă cea de-a doua a fost câştigată, într-un mod uluitor, de cel mai bun sprinter din ediţia actuală a Turului Franţei, Thor Hushovd.

Acesta a pus până la două minute între el şi urmăritori şi a trecut primul prin cele două sprinturi intermediare, acumulând încă 12 puncte în clasamentul tricoului verde, unde are acum un avans de 30 de puncte.