Antena 3 CNN Sport Irina Begu vs. Simona Halep în semifinala de la Praga, după un meci dramatic câștigat în tiebreak

Irina Begu o va întâlni pe Simona Halep în semifinala turneului de la Praga, după ce s-a calificat în urma unui meci dramatic câștigat de româncă în tiebreak în fața jucătoarei Sara Sorribes Tormo.

Sursa foto: Hepta
de Alin Tarnovschi    |    15 Aug 2020   •   13:50

Irina Begu s-a impus în fața jucătoarei din Spania cu 6-2, 4-6, 6-2 și o întâlnește în semifinală pe Simona Halep.

Meciul dintre cele două românce urmează să aibă loc, tot astăzi, după ora 16.00. Totul după ce meciul dintre Irina Begu și Sara Sorribes Tormo a fost amânat, ieri, din cauza ploii.

Simona Halep n-a mai avut nicio emoţie la Praga. Numărul 2 mondial a învins-o în doar o oră de joc pe Magdalena French. Doar două game-uri a cedat Halep pe parcursul partidei şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

Halep a început partida cu un break, însă a pierdut imediat pe propriul serviciu. Apoi a venit desprinderea pentru Simona, cea care a câştigat patru game-uri la rând. Până la urmă, s-a impus în primul set cu scorul de 6-2.

În actul secund, Halep n-a mai avut nicio emoţie, reuşind să câştige cu 6-0 după 25 de minute.