Antena 3 CNN Sport Judo: România a încheiat cu o medalie de argint și una de bronz Europenele de cadeți de la Sofia

Sursa foto: Foto: AGERPRES
05 Iul 2015   •   00:31

România a cucerit două medalii, una de argint și una de bronz, la Campionatele Europene de judo pentru cadeți de la Sofia, și a ocupat locul 15 în clasamentul pe medalii, informeaza AGERPRES.

Rusia a ocupat prima poziție a ierarhiei, cu 4 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz, urmată de Georgia, 2-3-5, Azerbaidjan, 2-0-1, etc.

Vineri, Lidia Marin a câștigat argintul la categoria 40 kg, iar Vlad Luncan a cucerit medalia de bronz la categoria 50 kg.

Tot vineri, Cătălin Mircea Mînzăteanu (60 kg), Mihaela Chiss (44 kg) și Paula Gliga (52 kg) au ocupat locul 9. Pentru România au mai concurat Marius Constantin (55 kg), Florin Selea (60 kg), Adrian Stoica, Răzvan Bodea (ambii la 66 kg), Georgiana Ioniță (44 kg) și Cătălina Șchiopu (52 kg).

Delegația noastră a fost formată din 20 de sportivi, iar sâmbătă cea mai bună clasare a unui român a fost locul 7 ocupat de Răzvan Ciolan (cat. 73 kg). Andrei Pîrlogă (73 kg) și Eduard Șerban (81 kg) s-au clasat pe locul 9. Au mai evoluat Mihai Tomescu (90 kg), Anca Filipișan (57 kg), Otilia Preda, Ilaria Toma (ambele la 63 kg), Alexandra Mazilu și Floriana Văcaru (ambele la cat. +70 kg).

La competiție au participat 469 de sportivi, 259 la masculin și 210 la feminin, din 41 de țări.