Antena 3 CNN Externe Viktor Orban, primul interviu de după pierderea alegerilor: „Duminică a fost doar durere, iar luni, goliciune”

Viktor Orban, primul interviu de după pierderea alegerilor: „Duminică a fost doar durere, iar luni, goliciune”

M.L.
1 minut de citit Publicat la 13:49 17 Apr 2026 Modificat la 15:13 17 Apr 2026
Viktor Orban (2)
Premierul Viktor Orban își asumă înfrângerea și anunță că va restructura Fidesz. Foto: Getty Images

Premierul Viktor Orban a declarat, în primul său interviu acordat presei maghiare după înfrângerea suferită la alegerile parlamentare de duminica trecută, că „o eră politică s-a încheiat” în acest moment și că este „necesară o reînnoire completă” a forțelor de dreapta din Ungaria.

„Am trecut printr-un montagne russe emoțional. Am simțit durerea, golul ei. Duminica a fost doar durere, iar luni, goliciune”, a spus Orban. „Amploarea înfrângerii este mare. În ceea ce privește consecințele, este mai mult decât o simplă schimbare. Comunitatea de dreapta nu mai poate continua în actuala fromulă. Este necesară o reînnoire completă, pentru că o eră politică s-a încheiat", a adăugat liderul partidului Fidesz.

Premierul Orban și-a asumat responsabilitatea pentru înfrângerea zdrobitoare pe care a suferit-o partidul său la alegerile parlamentare, unde formațiunea Tisza a lui Peter Magyar a obținut două treimi din mandatele din parlamentul de la Budapesta.

„Ei bine, eu sunt președintele partidului. Trebuie să-mi asum 100% această înfrângere”, a spus Orban, citat de Hirado.

Viktor Orban a anuțat o restructurare a partidului său, Fidesz, care va include și componența grupului parlamentar al partidului. Premierul maghiar încă nu a dezvăluit ce persoane din conducerea partidului urmează a fi înlocuite.

Viktor Orban a pierdut, după 16 ani, puterea în Ungaria, în urma victoriei lui Peter Magyar și a partidului său, Tisza, la alegerile parlamentare de duminică, 12 aprilie.

În urma acestor alegeri, partidul lui Magyar a obținut două treimi din numărul de mandate din parlament: 138 de mandate din totalul de 199. Partidul Fidesz (condus de Viktor Orban) a câștigat doar 55 de mandate.

„Rezultatul e dureros, dar clar. Am felicitat partidul câștigător”, a spus premierul maghiar, într-un discurs, după închiderea urnelor și publicarea primelor rezultate oficiale.

Peter Magyar, în prima conferință de presă de la câștigarea alegerilor, a spus că „guvernul Tisza va fi al păcii, spre deosebire de Guvernul Orban, care nu a vorbit despre educație, sănătate, criza prețurilor ridicate, dar a vorbit întruna despre Rusia, Ucraina, Iran, despre alegerile prezidențiale americane”

Magyar a mai cerut, în noaptea victoriei în alegeri, demisia câtorva lideri ai organizațiilor guvernamentale și chiar a președintelui republicii. „Asta nu e corect. Astfel de lucruri nu sunt acceptabile”, a replicat Viktor Orban, în interviul acordat presei maghiare.

 

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Longevity Magazine

x close