Fenomenul La Nina, asociat cu scăderea temperaturilor globale, care a început în decembrie 2024, ar trebui să fie unul "de scurtă durată", a anunțat joi Organizația Meteorologică Mondială (OMM) din cadrul ONU, citată de Agerpres.
Centrele globale de prognoză sezonieră ale OMM estimează că temperaturile de suprafață din Pacificul ecuatorial, care sunt în prezent sub medie, ar trebui să revină rapid la normal.
Probabilitatea unei reveniri la "condiții neutre" (care nu indică nici un episod El Nino sau La Nina) este de 60% pentru perioada martie-mai şi atinge 70% pentru perioada aprilie-iunie, a precizat organizația.
În decembrie anul trecut, OMM a avertizat că sosirea La Nina s-ar putea dovedi insuficientă pentru a compensa efectele încălzirii globale.
Predicția s-a adeverit rapid, iar ianuarie 2025 a fost cea mai caldă primă lună a anului înregistrată vreodată, subliniază OMM.
Agenție ONU: Probabilitate neglijabilă să apară El Nino între martie și iunie 2025
Fenomenul La Nina corespunde răcirii la scară largă a apelor de suprafața din centrul și estul Pacificului ecuatorial.
Este asociat cu variații ale circulației atmosferice tropicale, mai precis ale vânturilor, presiunii și precipitațiilor.
În general, fenomenul La Nina produce efecte climatice opuse celor ale fenomenului El Nino, în special în regiunile tropicale.
OMM mai arată că probabilitatea apariției unui eveniment El Nino în perioada de prognoză, din martie până în iunie, este "neglijabilă".
Previziunile sezoniere privind El Nino şi La Nina şi impactul acestora asupra situației meteorologice şi climatice la scară globală reprezintă un instrument important pentru sprijinirea avertizărilor timpurii şi a reacției rapide, a declarat secretarul general al OMM, Celeste Saulo.