Antena 3 CNN Sport Andreea Munteanu, locul 8 în finală la sol, la CE de gimnastică de la Montpellier

de S.T.    |    19 Apr 2015   •   18:55

Gimnasta Andreea Munteanu s-a clasat, duminică, pe locul 8 în finală la sol, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, medalia de aur fiind cucerită de Ksenia Afanaseva (Rusia).

Andreea Munteanu a intrat a cincea în finala de la sol şi a fost notată cu 13,866, ocupând astfel locul 8, ultimul. Medalia de aur a revenit sportivei Ksenia Afanaseva (Rusia, 14,733), urmată pe podium de Claudia Fragapane (Marea Britanie, 14,633) şi Giulia Steingruber (Elveţia, 14,466).

La Campionatele Europene individuale, delegaţia României a obţinut următoarele rezultate: medalie de aur - Andreea Munteanu la bârnă, medalie de argint - Marius Berbecar - la paralele, Andrei Muntean - locul 5 la paralele, Andreea Munteanu - locul 8 la sol, Laura Jurcă - locul 7 la individual-compus şi Diana Bulimar - locul 10 la individual-compus.