
Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat că a înaintat Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) plângerile legate de operațiunea prin care candidatul AUR la prezidențiale, George Simion, a trimis peste un milion de scrisori personalizate românilor.
"Având în vedere numeroasele plângeri prin care este reclamat faptul că mai mulți cetățeni au primit, prin poștă, în plic personalizat, materiale publicitare politice adresate în mod direct acestora de către domnul George-Nicolae Simion, candidat din partea partidului Alianța pentru Unirea Românilor la alegerile pentru Președintele României din anul 2025, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) aduce la cunoștința publicului faptul că va înainta aceste sesizări Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal", anunță AEP.
AEP mai spune că decizia a fost luată ca urmare a faptului că în sesizări au fost reclamate încălcări ale Regulamentului (UE) 2016/679 al Parlamentului European și al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor) și ale celorlalte acte normative aplicabile domeniului protecției datelor.
Totodată, AEP precizează că "sesizările privind materialul publicitar politic în cauză vor fi avute în vedere inclusiv în cadrul controlului care se află în desfășurare, în acest moment, la formațiunea politică respectivă".
Reamintim că joi, AEP a anunțat că va demara procedura de verificare a contractului lunar de lobby de 1.5 milioane de dolari încheiat de partidul AUR pentru promovarea lui Simion în SUA.
Instituția a mai precizat că destinatarii acestor tipuri de materiale beneficiază de dreptul de acces la datele cu caracter personal, potrivit prevederilor articolului 15 din Regulamentul general privind protecția datelor, precum și de dreptul la ștergerea datelor cu caracter personal, potrivit prevederilor articolului 17 din același regulament. "Pentru a exercita aceste drepturi, cetățenii trebuie să se adreseze în mod direct formațiunii politice în cauză", a mai precizat AEP.
Candidatul AUR la alegerile prezidențiale, George Simion, a trimis peste un milion de scrisori personalizate românilor, inclusiv celor decedați. Plicurile, distribuite prin Poșta Română, au ajuns la vârstnici din toată țara. Unele, însă, n-au ajuns și nici nu vor ajunge la destinatar, pentru că partidul a încercat să obțină până și voturile celor decedați de ani de zile. Cei care s-au trezit cu scrisoarea de la Simion în față sunt revoltați: nu înțeleg de unde are candidatul extremist datele lor personale.
Profesorul Adrian Papahagi, de la Universitatea Babeș-Bolyai, a scris joi pe Facebook că partidul AUR încearcă „să mituiască clerul” înainte de alegeri, publicând imagini cu acatiste, însoțite de suma de 100 de lei, pe care oamenii lui George Simion le trimiteau preoților.