Există oameni cărora inima li se oprește în fiecare zi, uneori chiar de zeci de ori. Acum medicii cred că au găsit soluția
Publicat acum 18 ore si 50 minute
Un studiu recent arată că metabolismul este afectat de consumul regulat de cafea.
Acest obicei zilnic afectează o gamă largă de produși ai metabolismului. Potrivit studiului, consumul de cafea a determinat scăderea nivelurilor anumitor metaboliți asociaţi cu sistemul endocannabinoid - acelaşi care este influenţat de marijuana.
Această reducere este opusul a ceea ce se întâmplă când o persoană consumă marijuana, au notat cercetătorii.
Deocamdată nu este clar ce presupune acest lucru pentru sănătatea organismului, dar numeroase studii au arătat că persoanele care beau regulat cafea prezintă un risc mai mic de a dezolta afecţiuni în comparaţie cu cele care nu consumă această băutură.
Concluziile au fost publicate în Journal of Internal Medicine.