Sonda spațială Lucy a NASA a realizat a doua sa întâlnire cu un asteroid, obținând imagini spectaculoase ale unui obiect cosmic cu o formă neobișnuită, despre care se crede că s-a format în urmă cu aproximativ 150 de milioane de ani. Pe 20 aprilie 2025, Lucy a zburat la doar 960 de kilometri de asteroidul Donaldjohanson, reușind să colecteze o serie de imagini detaliate care dezvăluie o formă compusă, asemănătoare a două conuri de înghețată suprapuse, scrie NASA.
Imaginile confirmă natura acestui asteroid drept un „contact binary” – un corp rezultat din coliziunea lentă a două corpuri mai mici, ulterior unite. Deși specialiștii NASA anticipau această structură alungită datorită variațiilor de luminozitate observate anterior pe o perioadă de 10 zile, au fost surprinși de forma ciudată a „gâtului” subțire care leagă cei doi lobi.
O geologie incredibilă
„Asteroidul Donaldjohanson are o geologie remarcabil de complexă,” a declarat Hal Levison, cercetător principal al misiunii Lucy, de la Southwest Research Institute din Boulder, Colorado. „Pe măsură ce vom studia în detaliu aceste structuri, ele ne vor oferi informații esențiale despre procesele care au stat la baza formării planetelor din sistemul nostru solar.”
Primele analize ale imaginilor colectate cu camera L’LORRI a sondei indică faptul că asteroidul este mai mare decât se estimase inițial: are o lungime de circa 8 kilometri și o lățime de aproximativ 3,5 kilometri în punctul cel mai lat. Totuși, întregul asteroid nu este vizibil în primele imagini, deoarece depășește câmpul vizual al camerei. NASA estimează că va dura aproximativ o săptămână până când toate datele vor fi descărcate complet și procesate.
Deși Donaldjohanson nu este un obiectiv științific principal al misiunii Lucy, această întâlnire a fost tratată ca o repetiție generală completă pentru viitoarele zboruri. Dacă survolul anterior al asteroidului Dinkinesh a fost doar un test de sistem, această misiune a presupus o serie de observații dense, menite să maximizeze colectarea de date.
Prima întâlnire majoră cu un asteroid, în august 2027
În perioada următoare, cercetătorii vor analiza și informațiile provenite de la celelalte instrumente științifice de la bordul sondei: camera color L’Ralph, spectrometrul în infraroșu și spectrometrul termic L’TES.
Sonda Lucy va continua să călătorească prin centura principală de asteroizi pe parcursul anului 2025, având programată prima întâlnire majoră cu un asteroid troian din orbita lui Jupiter – Eurybates – în august 2027. Vor urma alte patru astfel de întâlniri între 2027 și 2033.
„Aceste imagini timpurii cu Donaldjohanson arată din nou capacitățile extraordinare ale sondei Lucy ca motor al descoperirilor științifice,” a declarat Tom Statler, om de știință NASA. „Potențialul de a deschide o nouă fereastră către istoria sistemului nostru solar este uriaș odată ce Lucy va ajunge la asteroizii troieni.”