România, singura ţară membră UE unde motorina s-a scumpit în luna mai faţă de luna precedentă
Publicat acum 2 ore si 23 minute
România ar putea introduce o taxă pe zahăr, cel puţin la nivelul băuturilor răcoritoare, potrivit unor surse Antena 3.
Această taxă are ca scop scăderea consumului băuturilor nesănătoase.
Taxa va fi datorată de producători, iar estimarea impactului este 320 de milioane de lei!
Taxarea se va face în funcţie de concentraţia de zahăr și ar putea începe din septembrie.
Marea Britanie, Danemarca, Finlanda, dar și Franța au introdus acciza pe zahărul din băuturile răcoritoare.