Antena 3 CNN Sport Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului de la Istanbul (WTA)

Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului de la Istanbul (WTA)

25 Apr 2018   •   18:39

Tenismena Irina Begu, cap de serie numărul şapte, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus de Christina McHale (SUA), cu 6-4, 6-4.

Begu (27 ani, 37 WTA) a obţinut o victorie destul de dificilă, după o oră şi 45 de minute.

McHale (25 ani, 88 WTA) a condus în primul set cu 3-0 şi 4-1, dar Irina a revenit remarcabil şi a reuşit să îşi adjudece setul cu 6-4, după cinci ghemuri consecutive.

În actul secund, Begu a condus cu 4-2, dar americanca a egalat, 4-4, după care românca a reuşit să încline balanţa, după o serie de erori comis de McHale pe serviciul său.

Begu a avut un as şi a făcut 4 duble greşeli, în timp ce McHale a comis 5 duble greşeli.

Sursă: Agerpres