Antena 3 CNN Sport Surpriza anului pe Santiago Bernabeu: Sheriff Tiraspol o învinge pe Real Madrid acasă, cu 2 - 1

Sheriff Tiraspol a produs, marți, unul dintre cele mai mari seisme în fotbalul continental, învingând-o pe Real Madrid, de 13 ori câștigătoare în Liga Campionilor, chiar pe stadionul Santiago Bernabeu, relatează presa internațională.

de Redacția Antena 3 CNN    |    29 Sep 2021   •   00:41

Scorul a fost deschis de Jasurbek Yakșiboev pentru oaspeții din Tiraspol, în minutul 25.

În minutul 65, Karim Benzema a egalat din penalty pentru Real.

Rezultatul final a fost stabilit de Sebastien Thill în minutul 89: Real Madrid, 1 - Sheriff Tiraspol, 2.

Echipele care au evoluat în partida desfășurată marți seara:

Real Madrid: Courtois – Nacho, Militao, Alaba, Gutierrez – Valverde, Casemiro, Camavinga – Hazard, Benzema, Vinicius

Sheriff: Athanasiadis – Costanza, Arboleda, Dulanto, Cristiano – Thill, Addo – Traore, Kolovos, Castaneda – Yakșiboev.

Sheriff Tiraspol, cascadă de premiere în fotbalul național și european

Jasurbek Yakșiboev, autorul reușitei care a adus-o pe Sheriff Tiraspol în avantaj, este un atacant din Uzbekistan, adus sub formă de împrumut de la Legia Varșovia.

El a primit mingea după o centrare perfectă a fundașului Cristiano și l-a excutat perfect, din 7 metri, pe portarul echipei din Madrid.

Sub presiunea spaniolilor, Sheriff intră la vestiare în avantaj după prima repriză.

În repriza a doua, Real s-a străduit din greu să refacă egalitatea pe tabela de marcaj. A reușit doar după un penalty acordat cu VAR și executat cu succes de Benzema.

În minutul 72, Sheriff Tiraspol introduce a doua oară mingea în poarta madrilenilor, dar golul nu este validat din motiv de ofsaid.

Soarta partidei este tranșată de Sebastien Thill în ultimul minut de joc.

El a profitat de o respingere indecisă a madrilenilor și a șutat necruțător, de la marginea careului de 16 metri, lăsându-l spectator pe Curtois.

Sheriff Tiraspol este prima echipă din istoria Republicii Moldova care s-a calificat în grupele Ligii Campionilor.

A învins-o pe Șahtior Donețk în primul meci, scor 2-0, iar în urma rezultatului de marți seară, echipa din Tiraspol conduce în clasamentul grupei D cu două victorii din două partide.