Elevii de liceu vor avea o nouă materie opţională. Ce este „Ora de GIS”
Publicat acum 13 ore si 26 minute
Ana Iorga a recapitulat în rubrica „Pe cuvânt” de la „Secvențial” o regulă simplă de scriere.
Când scriem cu „î” și când cu „â”
România funcționează după principiul fonetic. Scriem așa cum pronunțăm.
Regula este simplă și are la bază o reformă ortografică din 1993, a arătat Ana Iorga.
Bonus. Cum se trezesc orgoliile unor români când ajung în străinătate