Antena 3 CNN Emisiuni News Hour with CNN Devenit o ruină, Parcul Herăstrău intră în reparaţii din octombrie. „Mai avem ultimele avize să le primim. ALPAB a luat autorizaţia”

Devenit o ruină, Parcul Herăstrău intră în reparaţii din octombrie. „Mai avem ultimele avize să le primim. ALPAB a luat autorizaţia”

Radu Tiliță
2 minute de citit Publicat la 23:48 21 Aug 2025 Modificat la 00:02 22 Aug 2025
poza cu muncitori in Parcul Herastrau, care intra in reparatii din octombrie 2025
În prezent, pe aleea de 25 de metri din Parcul Regele Mihai I al României (Herăstrău) s-a închis accesul publicului. Sursa foto: captură video Antena 3 CNN

Întreţinerea celui mai mare parc din Bucureşti stă blocată în avize şi dosare. Herăstrăul a reprezentat cândva cel mai căutat loc pentru relaxare, dar, în ultimii ani, parcul istoric a devenit o ruină. Bănci rupte, alei crăpate şi maluri care au devenit un pericol pentru cei care se plimbă sau aleargă pe marginea lacului. Municipalitatea susţine că vor începe lucrările de modernizare abia în octombrie pentru că până acum au fost blocate de birocraţie, a relatat Antena 3 CNN. Momentan, vorbim de o primă lucrare de 25 de metri de alee în Parcul Regele Mihai I al României, aşa cum mai este cunoscut îndrăgitul parc de bucureşteni. 

O mână de muncitori, nişte excavatoare şi un mal surpat pe malul lacului Herăstrău. Aşa a arătat dimineaţa primarului general şi a administratorului public. După ani întregi în care au promis că vor readuce la lumină cel mai mare parc al Bucureştiului, lucrările ar putea începe din octombrie. Asta dacă reuşesc să învingă birocraţia.

"Aceste alei, aceste lucrări, în curând vor împlini 100 de ani. Din cauza arborilor groşi şi din cauza condiţiilor meteo, s-au produs aceste rupturi de alei. În realitate, problema cea mai mare este malul care s-a surpat şi apa care a intrat pe dedesubtul acestei alei. Promisiunile celor de la alpab sunt ferme. In octombrie vom primi autorizaţia", a declarat Lucian Judele, city manager Bucureşti.

Administrația Lacuri Parcuri și Agrement București (ALPAB) este instituţia aflată în subordinea primăriei generale care se ocupă de întreţinerea parcurilor din Bucureşti, iar primele lucrări vor debuta cu o alee lungă de 25 de metri. Asta dacă vor reuşi să facă rost de avize.

Puteţi să ne explicaţi totuşi de ce e nevoie de o promisiune din partea unei instituţii subordonate Primăriei Capitalei?

"Autorizaţia se emite de Primăria Capitalei, mai avem ultimele avize să le primim pentru că ALPAB a luat autorizaţia. În momentul în care vine ultimul aviz, autorizaţia se emite, se va semna de către mine", a declarat Stelian Bujduveanu, primarul general interimar al Municipiului București.

Cu promisiunea că lucrările din octombrie vor continua cu toate malurile Parcului Herăstrău şi în toamna anului 2026 vom avea un parc ca în marile capitale europene, i-am întrebat pe oameni cum arată acum Parcul Herăstrău.

"Pomii după furtuna care a fost jos uscaţi deja, nici măcar nu s-a curăţat puţin parcul. Apa este groaznică. Nici nu poţi să te uiţi la ea... nu să bagi mâna. Se şi dărâmă, cade în apă betonul ăsta. Nu este amenajat", a spus o localnică. Iar altcineva a mărturisit: "E de lucru şi e nevoie de bani".

Momentan, pe aleea de 25 de metri s-a închis accesul publicului. Aici se vor face doar lucrări de punere în siguranţă până când se vor aduna toate avizele necesare.

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

x close