Antena 3 CNN Sport Medalie de argint pentru România la Campionatul European de înot pentru juniori

Medalie de argint pentru România la Campionatul European de înot pentru juniori

Vlad Stancu a câștigat medalia de argint în finala de la 800 metri liber Campionatul European de înot pentru juniori. Cursa s-a desfășurat astăzi, la Otopeni.

Sursa foto: sportbull.ro
de Mia Lungu    |    09 Iul 2022   •   19:21

Vlad Stancu, în vârstă de 16 ani, a cucerit medalia de argint în proba de 800 metri liber, la Campionatul European de înot pentru juniori găzduit de bazinul olimpic din cadrul Complexului Sportiv din Otopeni.

Timpul românului a fost 7:54.02 minute, potrivit Mediafax.

Stancu și-a trecut în palmares a doua medalie individuală la această competiție, după aurul de la 1.500 metri liber, și a treia la general, el cucerind aurul și cu ștafeta de 4x100 m liber a României.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber la Campionatul European pentru Juniori

David Popovici s-a calificat în a cincea sa finală din cadrul Campionatului European de înot pentru juniori. Sportivul a fost primul înotător în semifinala disputată astăzi

David Popovici s-a calificat în finală după ce a câștigat cursa din semifinale cu timpul de 48.31.

Popovici se află pe drumul spre a cincea sa medalie la Campionatul European de înot pentru juniori găzduit de bazinul olimpic din cadrul Complexului Sportiv din Otopeni.

Până acum, înotătorul legitimat la CS Dinamo a cucerit patru medalii: trei de aur și una de argint.